Дистанційне - Українознавство- 5 клас

5 клас - Українознавство - 22.05.2020 р.
Сьогодні важливий урок! 
Перевіряємо,  що Ви взнали, запам'ятали, чому навчилися під час уроків українознавства у цьому навчальному році.
Закликаю: будьте уважними, та спочатку повторіть пройдений матеріал за своїми записами у зошиті та за матеріалами цього блогу!
Потім виконайте завдання ось цього ТЕСТу.
 Успіхів!
________________________________________________

5 клас - Українознавство - 15.05.2020 р.

Тема уроку
Мета
Корисні посилання
Примітки
Ті, що прославили нашу землю.
Скіфський філософ Анахарсіс, Святослав Хоробрий, 
Анна Ярославна, Юрій Дрогобич, Іван Виговський, Ігор Сікорський
Дізнатися більше про видатних українців


Розвивати вміння уважно читати, слухати
 Про Анну Ярославну читай 

Плекати в собі почуття поваги до 
свого народу



Завдання: - уважно прочитати поданий нижче матеріал;
-         за можливості переглянути цікаве відео;
- у зошиті записати тему та відповіді на запитання:
1) Хто такий Анахарсіс? Чим він прославив нашу землю?
2 )Який із висловів Анахарсіса Вам сподобався найбільше? Запишіть його.
3) "Князь-воїн, князь-лицар, побратим, а не політик". Кого так називали? Чому?
4) Чим нашу землю прославила Анна Ярославна?
5) Як сьогодні у Франції шанують нашу землячку Анну Ярославну?
6) Хто такий Юрій Дрогобич? Чому його вважають тим, хто прославив Україну у світі?
7) Чому і сьогодні шанують Івана Виговського?
8) Кого називали легендарний "містер-гелікоптер"?
9) Як він прославив Україну?   ____________________

Анахарсис - биография, информация, личная жизнь    Анахарсіс — напівлегендарний скіфський мудрець. Жив у VІІ столітті до н.е. Батько — скіфський цар Гнур , мати — еллінка. Подорожував Елладою (Давня Греція), де здобув славу мудреця. Анахарсіс вважався прихильником помірності в усьому. Спілкувався з багатьма політичними діячами. Статуя Анахарсісові стояла в Афінах. Після повернення в Скіфію Анахарсіса у Гілеї убив рідний брат — цар Савлій. За свідченням Геродота «він загинув через те, що хотів завести іноземні звичаї, і через те, що спілкувався з еллінами»

Найвідоміші афоризми Анахарсіса:
·          Зла людина схожа на вугілля: якщо не палить, то чорнить тебе.
● Краще мати одного друга дорогоцінного, ніж багатьох малоцінних.




 Князь Святослав Хоробрий або Завойовник
(938-872)
Великий князь Київської Русі з династії Рюриковичів - відважний полководець, син князя Ігоря і княгині Ольги, батько київського князя Володимира Великого.
Святослав Ігоревич прославився тим, що розширив територію Київської Русі за рахунок приєднання до Києва земель в'ятичів (сучасні Смоленська, Московська, Тульська, Воронезька області РФ). Він також воював проти численних сусідів - Волзької Булгарії, Хазарського каганату. Коли войовничий князь Святослав Хоробрий йшов на ворога, він ніколи не нападав на нього зненацька. Перед боєм завжди заздалегідь попереджав своєю знаменитою фразою: «Іду на Ви!»
За 10 років у походах і боях Святослав пройшов зі своїми воїнами 8 тисяч кілометрів і створив найбільшу імперію в Європі: вона займала територію від Балтійського моря до Каспійського. Святослав прославився як військовий лідер і полководець, якого боялися навіть у Візантії. У важкі моменти він говорив своїм воїнам: «Помремо за Русь, але не осоромимо землі нашої. Мертві сорому не знають».
Анна Ярославна
(1024 - 1075)
Анна Київська - королева Франції, донька Ярослава Мудрого, онука Володимира Великого, племінниця українських святих Бориса і Гліба.
Анна Ярославна - українська княгиня із Києва, найрозвиненішої столиці Європи в ХІ столітті. Анна - одна з найвидатніших жінок середньовіччя, що прославила Україну на всю Європу. Перша офіційно зафіксована з України емігрантка до Європи. Єдина жінка, котра вела переписку з Папою Римським Миколою ІІ. Анна, на відміну від багатьох європейців, вміла читати. Згодом вона навчила читати свого чоловіка короля Генріха, своїх дітей. Багато зробила для просвіти у Франції.
Юрій Дрогобич (Котермак) (Бл. 1450 — 4 лютого 1494)
 Філософ, учений, гуманіст, астроном, астролог, перший український доктор медицини, поет. 15 століття стало часом відродження духовного життя України. На той час відомим українцем в світі був ректор Болонського університету, виразник ідей гуманізму. Його наукові доробки читали в Італії, Франції, Угорщини, Німеччини. А учнем був майбутній польський астроном Микола Коперник.

Взято з сайту Україна - це ми! 
https://we.org.ua/legendarni-ukrayintsi/yurij-drogobych-kotermak/

Іван Виговський
(1608 – 1664)
У вересні 1657 року – Іван Виговський став гетьманом козацької держави. Насамперед він запам’ятався тим, що, розірвавши угоду з Московським царством, хотів повернути Україну в лоно Речі Посполитої. Проте Гадяцька унія, ініціатором якої він виступив, виявилася невдалою.
Ігор Іванович Сікорський
(1889-1972)
Відомий авіаконструктор українського походження, що працював у США та Російській імперії.
Творець перших у світі чотиримоторного літака «Руський витязь» (1913 рік), важкого чотиримоторного бомбардувальника і пасажирського літака «Ілля Муромець» (1914), трансатлантичного гідроплана (1934), серійного гелікоптера одногвинтової схеми (1942).
__________________________________________________________


5 клас - Українознавство - 08.05.2020 р.

Тема уроку
Мета
Корисні посилання
Примітки
Світове українство.
Українська діаспора (культурні, економічні, політичні взаємозв’язки та взаємовплив)
Дізнатися більше про українців за межами України
Відео про діаспору

Розвивати вміння уважно читати, слухати


Плекати в собі почуття поваги до 
свого народу



Завдання: - уважно прочитати поданий нижче матеріал;
-         за можливості переглянути цікаве відео;
-         у зошиті записати тему та відповіді (повні, а не короткі, опирайтеся на підказки в кінці абзаців) на запитання:
1) Що означає поняття «світове українство, на Вашу думку?
2) Як Ви особисто розумієте прислів’я «Нашого цвіту по всьому світу»?
3) Що таке українська діаспора?
4) У чому проявляється діяльність української діаспори?
5) Чому українці з діаспори це роблять?
6) Чому нам в Україні важливо знати про нашу діаспору?

Світове українство.
Українська діаспора

   Ми вже знаємо і розуміємо, що таке світове українство. Так? Це ті українці, які живуть поза межами України, і яких уже за різними підрахунками від 15 до  20 млн у світі. Деякі науковці вважають, що світове українство – це  ті українці, які живуть за кордоном,  + ті українці, які є громадянами України та живуть на її території. (Запишіть свою думку про те, то що ж таке світове українство, обґрунтуйте свою думку)
  Ми ж сьогодні поговоримо про тих українців, які живуть за межами України. Навіть прислів’я придумали: «Нашого цвіту по всьому світу», підкреслюючи цим те, як багато нас по інших країнах та як вихідці з України допомагають іншим країнам процвітати. А головне, що вони і про свою історичну батьківщину не забувають і багато роблять для популяризації українського у світі. (А як Ви розумієте це прислів’я?)
    Вивчаючи українознавство, Ви ще дізнаєтеся про діяльність багатьох українців за кордоном. Багато з них ставали громадянами інших держав, але самі вивчали і дітей своїх залучали до української мови, звичаїв, традицій. Ці люди об’єднувалися у групи, створювали недільні школи, старалися не лише зберігати пам'ять про минуле, але і допомагати Україні сьогодні. Як морально, виходячи на мітинги, так і матеріально, збираючи та передаючи певні кошти на різні потреби країни.  Ось таких людей і називають діаспорою. (Спробуйте, не читаючи далі, зробити своє власне визначення, що таке діаспора)


    Українська діаспора - всі етнічні (за походженням) українці, які мешкають поза політичними кордонами своєї історичної батьківщини, але не втратили з нею духовні зв'язки. Зберегти свої корені, мову, культуру, не розчинитися в іншому середовищі, відчути рідне плече - такі завдання ставила перед собою українська діаспора по всьому світу. (А тепер порівняйте своє визначення із тим, що Ви прочитали,  та напишіть відповідь на запитання №3)
     Наприклад, директор Української служби Радіо Свобода Ірина Халупа, яка у 1967 році із батьками переїхала до США, де стала членом української громади, розповідає: «Ми вивчали українську культуру, історію, звичай. У нас були спортивні команди. Більшість українців жили в своєму маленькому українському світі. Звичайно, мали своїх друзів і роботу. Українці намагалися впливати на громадську і політичну думку цієї країни, де вони жили. Наприклад, Український Конгресовий Комітет Америки дуже сильно працював, щоб у Вашингтоні знали, що Україна – поневолена нація, під комуністичним режимом, сотні українських дисидентів перебувають у концтаборах. Українці також намагалися організувати кафедри українських студій у різних університетах. І найбільшим досягненням є те, що в найкращому і найпрестижнішому американському університеті Гарварді існує кафедра українських студій». (Тут можете знайти відповідь на 4 запитання та підказки до міркувань за 5 і 6 запитанням)
__________________________________________________
 


5 клас - Українознавство - 17.04.2020 р.

Тема уроку
Мета
Корисні посилання
Примітки
Торгові шляхи, що проходили через наш край. Чужинці про Україну



Повторити про розташування України на карті світу, про світове українство, взнати, що казали чужинці про Україну


Дізнатися більше про торгові шляхи, що проходили через наш край у давні часи

Читай 
Тут і 

Розвивати інтерес до минулого своєї Батьківщини



Завдання: - повторити геополітичне розташування України, з якими країнами вона межує;
- ознайомитися із наданими матеріалами та зробити висновок про причини пишатися минулим України.
Чужинці про Україну
Французький дипломат Ж. Валюз, що був у Батурині в 1704 році, пише: «Гетьмана І. Мазепу дуже шанують у Козацькій країні, де народ вільнолюбний і гордий і не любить, щоб хто–небудь панував над ними. Говорити з цим принцем надзвичайно приємно. Він має величезний досвід в політиці, і, в протилежність до москвинів, уважно слідкує за подіями в культурнім житті інших націй. Він показував мені збірку зброї, найкращу, яку я бачив у житті, і свою бібліотеку, в якій було багато латинських книжок.»
Ф. Вебер, німецький мандрівник, у своїх спогадах пише (1720 р.) про сина гетьмана Д. Апостола — полковника Петра Апостола: «Хоч він ніколи не був за кородоном, проте говорить дуже добре мовами французькою, італійською, німецькою, московською, польською та знає будувати твердині».
     Данський посол Ю. Юст їздив у 1711 році в Україну. Він пише: «Мешканці України живуть у добробуті і багато співають. Вони купують і продають усякого роду крам, не платячи жодних податків, крім невеликого до гетьманської скарбниці. Вони мають необмежену волю займатися, яким самі хочуть, промислом… Населення України відоме поза її межами своєю ввічливістю і надзвичайною чистотою. Вони гарно одягнуті і свої хати тримають скрупульозно чисто. В місті Немирів найбідніша хатина, о небо, чистіша за найбагатший палац в Москві. Ми були здивовані, коли побачили в багатьох селах звичайних селян, що йшли до церкви з молитовниками в руках, отже, тут навіть селяни були грамотні
______________________________________________________


5 клас Українознавство

Дата
Тема уроку
Мета
Корисні посилання
Примітки
10.04
«Велесова книга», Літопис Аскольда про зв’язки протоукраїнців з чужоземцями
Повторити та закріпити вивчене про Велесову книгу


Взнати про Літопис Аскольда та про зв’язки наших давніх предків із чужоземцями


Розвивати пам'ять, уяву, творчі здібності


Завдання: 
     - уважно прочитати інформацію по темі уроку;
-         усно дати відповідь на запитання за прочитаним текстом.
-         за бажанням намалювати ілюстрацію за вивченим матеріалом


«Велесова книга», Літопис Аскольда про зв’язки протоукраїнців з чужоземцями
Згадайте значення слів: Велесова книга, протоукраїнці, Літопис.
     Отже сьогодні мова піде про тексти, в яких у хронологічній (за роками) послідовності відтворено певні події. Назва «літопис» походить від структури літопису, де твори починались зі слів «в літо таке-то».
     Протоукраїнцями називають людей, які жили на території сучасної України  приблизно у VІІ-ХІ ст.
    Про Велесову книгу ви нещодавно дізналися, що це набір дерев’яних дощечок, на яких невідомими літерами записані слов’янські тексти. Зміст написів дозволяє віднести їх до кінця IX ст., тобто до епохи перед прийняттям християнства на Русі.
     "Велесова книга" була знайдена на території України на Харківщині  у 1919 р. під час громадянської війни. Пізніше ці дощечки були втрачені, а тому не були детально досліджені. Назва книги пішла від імені бога Волоса або Велеса, який опікувався торгівлею, скотарством та був символом багатства.
    У цій книзі розповідається про життя східних слов’ян, русичів, від міфологічних пращурів до варяга Еріка (Рюрика). У творі  також прославляються русичі та протиставляються їм візантійці і готи, гуни та хозари, які були дуже ворожими щодо русинів. «Вороги з усіх сторін», а перемогти їх допомагав зв'язок із Родом і з богами. Вважають, що Велесова книга - це не історичний текст, а суміш літопису і поетичних гімнів богам і своїм героям.
     Аскольд – перший Київський князь-християнин, який жив у ІХ ст. За його правління Київське ранньодержавне утворення слов’ян упевнено вийшло на світову арену, стало важливим фактором міжнародної політики. У 860 році він здійснив вдалий похід на столицю Візантії Константинополь, в результаті якого візантійці змушені були платити щорічну данину русичам. Підписана була Аскольдова мирна угода, за якою руські купці мали привілейоване становище у Візантії, а купці візантійські – в Київському князівстві. Про ці та інші події (наприклад, про удар арабам у південному Прикаспії)  і йде мова у Літописі Аскольда.
    Отже, із давніх текстів ми дізнаємося, як протоукраїнці не лише ворогували з іншими народами та захищали свою землю, але і поступово навчилися будувати мирне співжиття з ними, укріплювати зв’язки із чужоземцями.

Запитання на закріплення.

  1. Кого називають протоукраїнцями?

  2. Що таке Велесова книга? Чому вона так називається?

  3. Що таке літопис?

  4. Чи являється Велесова книга літописом?

  5. Що говориться у Велесовій книзі про стосунки русичів із іншими народами?

  6. Хто такий Аскольд?

  7. Як змінилися зв’язки протоукраїнців з чужоземцями за князя Аскольда?

  8. Чим  дана інформація цікава і корисна для сучасної  людини?

 ________________________________________________________________________________

Дата
Тема уроку
Мета
Корисні посилання
Примітки
1 /
03.04
Україна та українці у світі.
Українська земля як особливе середовище зародження, становлення та розвитку українського народу
Повторити та закріпити вивчене з історії України про походження українського народу.

Відновити в пам’яті зміст легенди про українську землю

Розвивати пам'ять, уяву, творчі здібності



Завдання:
-         Переглянувши відео 1, повторити вивчений історичний матеріал про родовід українського народу;
-         На вибір: або прочитати легенду про Україну або переглянути відео 2 про цю легенду;
-          намалювати ілюстрації до теми «Українська земля»


НАША ЗЕМЛЯ
Легенда 

Колись давно Бог створив народи і кожному наділив землю. Наші ж предки кинулися пізніше, але землі їм уже не дісталось. От вони й прийшли до Бога, а він у цей час моливсь, і вони не сміли йому щось сказати. Стали чекати. По якійсь хвилі Бог обернувся, сказавши, що вони чемні діти, хороші. Дізнавшись, чого прийшли до нього, запропонував їм чорну землю. «Ні, — відповіли наші предки, — там уже живуть німці, французи, іспанці, італійці». «Ну, тоді я вам дам землю ту, що залишив для раю, там є все: річки, озера, ліси, пустелі. Але пам’ятайте, якщо будете її берегти, то вона буде ваша, а ні — то ворога».
Пішли наші предки на ту землю, оселились і живуть донині. А країну свою назвали Україною.

За матеріалами: 
Барна М. М., 
Волощенко О. В., Козак О. П.
"Літературне читання. Українська мова".

      Тисячі років ми, українці, живемо на цій землі. За цей час наші предки пережили тут багато біди: війни, голод, хвороби. І в той же час наша українська земля є благословенною.

Тут ми, як і наші прадіди, народились. Саме тут живуть наші батьки. Тут ми вперше почули голос мами і сказали своє перше слово. Вчені стверджують, що земля – це не просто грунт, це – жива душа. Так і є! В землі є маленький слід кожного з попередніх поколінь, як і наш. Кожне наше слово, кожен рух, кожна мрія…
Наша українська земля – це мати кожного з нас. Прекрасна, чарівна, родюча…
А якою бачиш її ТИ? Намалюй свою рідну землю!

Немає коментарів:

Дописати коментар