Державні символи України

 - Державні символи України

Слов’яни використовували символічні знаки дуже давно. Ними могли бути квадрат, ромб, коло; згодом - зірки, квіти, зброя, звірі, птахи. З часом тризуб став князівським знаком. Цей знак карбувався на срібних монетах великого князя Київського Володимира Святославовича.

         До речі, герб - це офіційна емблема держави. Існує близько сорока версій походження тризуба. Народні перекази вказують, що з давніх-давен наші предки вірили, що є світ живих, світ духів і Божі закони, за якими повинні жити люди. Отже, в гербі відображено триєдність життя, тобто три суті життя. Тому інша, більш давня, назва тризуба - трисуття. Ось  фрагмент легенди: « Колись давно жила собі жінка. Мала вона трьох синів. Росли вони чесними, порядними, дуже любили свою матусю і готові були віддати за неї життя. Підросли сини і вирішили піти у світ. Перший син каже: « Хочу подивитися, який він, світ». Мати йому : «Що ж, іди, синку, але пам’ятай рідну домівку. А на згадку візьми з собою золоту корону з трьома промінцями. Хай у далеких краях зігріває вона тебе». Минув час – і завдяки своєму розуму старший син став великим князем, бо трипроменева корона, яка вела його вперед, об’єднувала навколо нього людей, показувала шлях до кращого життя. Дали люди найстаршому синові ім’я Трисуття, а знак, що його ним обдарувала мати, назвали Триглавом».

 Найдавніші прапорні полотнища були трикутно-клинові, а потім чотирикутні. Крім синього і жовтого (колір неба і сонця), найбільш поширеними кольорами були червоний та білий. Великого розквіту набуло українське прапорництво героїчної козацької доби. Тоді з’являється новий прапор - малинового кольору, який став основним у козаків. Сині і жовті барви використовувалися під час війни під проводом Богдана Хмельницького.

         Синьо-жовті прапори використовували Українські січові стрільці та Українська Повстанська Армія. Вибір кольорів умотивовували і таким міркуванням: символами України є чисте небо (синій колір) та пшеничне поле (жовтий колір). Ось як про це казав поет:

                            Наш стяг - пшениця у степах

                            Під голубим склепінням неба…

- Слово «гімн» має грецьке походження. Його дослівний переклад - похвальна пісня. Отже, Державний Гімн - це урочиста пісня, символ патріотизму і національного єднання.

         Державним Гімном України є пісня «Ще не вмерла України і слава, і воля…», яку в 60-ті роки ХІХ ст. написали поет Павло Чубинський та композитор Михайло Вербицький. У 1992 році постановою Президії Верховної Ради України було затверджено лише музику Гімну. У березні депутати Верховної Ради ухвалили Закон України, яким було затверджено текст Гімну - перший куплет і приспів пісні. Ми можемо не лише слухати наш Гімн, а й співати його.

         Крім Державного Гімну, в Україні побутують також інші патріотичні пісні: «Заповіт» Т. Шевченка, «Молитва за Україну» О. Кониського (муз. М. Лисенка), гімн січових стрільців «Ой, у лузі червона калина».

         Коли вносять чи виносять Державний Прапор, коли виконується Державний Гімн, треба обов’язково вставати. 


Завдання на закріплення (усно продовжити речення):

1. Офіційна емблема держави - це ...

2. Інша, більш давня, назва тризуба - ...

3. Основним у козаків був прапор кольору ...

4. Сині і жовті барви використовувалися за часів ...

5. Синьо-жовті прапори використовували також ...

6. Кольори нашого прапора символізують ...

7. Урочиста пісня, символ патріотизму і національного єднання - ...

8. Автором слів Державного Гімну України - є ...

9. Автором музики Державного Гімну України - є ...

10. В Україні побутують також інші патріотичні пісні - ...

11.  Треба обов’язково вставати, коли ...

12. Світ живих, світ духів і Божі закони - ця триєдність життя відображені у державному символі під назвою ...





Немає коментарів:

Дописати коментар