Зустріч із ювіляром
Сценарій заходу до 180-річчя від дня народження Марка Твена
Мета: розширити уявлення дітей про особистість Марка Твена, його творчість; розвивати творчі здібності; сприяти вихованню поваги та уваги до творчості відомого американського письменника.
Обладнання: портрет письменника, М\м презентація «Марк Твен»,

Хід роботи.

Ведучий 1. Ім’я цього письменника ще за його життя стало популярним далеко за межами його вітчизни.
В. 2.  Марк Твен – відомий американський письменник  ХІХ століття. Його твори підкорюють читачів своєю життєрадісною атмосферою, веселою жартівливістю, живою іронією.
В.1. Довгий час Марка Т вена вважали передусім письменником-гумористом. І дійсно, велике почуття смішного, кумедного були властиві письменникові.
В.2. На початку 80-х років ХІХ ст.. в одному провінційному містечку США влаштували вечір творчості Марка Твена. Коли він вийшов з-за куліс, у залі знявся регіт. Сміялися всі, хоча людина, яка стояла на сцені ще не промовила ні слова. (Звук сміху і аплодисментів)
В.1. Так тривало якийсь час. Може 10 хвилин, чи 15, згадували сучасники. Зал не заспокоювався. Нарешті публіка вгамувалась, і Марк Твен розгорнув рукопис. Але тільки-но він промовив першу фразу, в залі знову почали сміятися.
В.2. Ось так зустрічали справжнього Майстра Сміху. А ми пропонуємо вам зустріти наших шкільних акторів, які своєю сценкою  пояснять вам витоки великої кількості гумору у творах Марка Твена.
Сценка «Де народився Твен?»
Звук потяга, сигнал паровоза.
Пасажир. – Учора читав цього кумедного Марка Твена. Цікаво, в яких краях народився такий дотепник. Це ж треба таке придумать:  «Славнозвісна жаба-стрибунка з Калаверасу!»
Пасажир. - То може, він і народився у тому Калаверасі. Але постійте, Том Сойєр жив у Сент-Пітерсберзі. Може, і Твен звідти родом.
Пасажир. - Та ні! Думаю, що не там, бо чув, що жителі Ганнібала (це містечко на річці Міссісіпі) дуже пишаються, що Марк Твен народився саме в їхньому місті.
Пасажир. - Та не міг він там народитися. Або в Калаверасі, або в Пітерсберзі!
Мати Твена. - Марк Твен народився у Флориді, штат Міссурі. Я його мати і була присутня при цьому…Правда, я його назвала Семюель…

В.1. Так, так, шановна пані Клемент. Усі учні в нашій школі знають, що справжнє ім’я Марка Твена Семюель Ленгхорн Клеменс.
В.2. Але не всі пам’ятають, де ж узявся псевдонім Марк Твен. А тому ми пропонуємо вам прокататися на річковому пароплаві по славній річці Міссісіпі.
(Звук гудка пароплава)
Сценка «Де взявся псевдонім»
Капітан. - Я не зрозумів, де це наш лоцман. Він збирається вимірювати фарватер чи ні? Він що,  хоче, щоб наша «Велика Міссурі» потрапила на мілину? Пане лоцман!!! Пане Клеменс!
Лоцман Клемент. - Так сер, я вже тут і вже вимірюю глибину річки. «Велика Міссурі» з таким лоцманом, як я, ніколи не потрапить на мілину. О! йес, марк твен! Марк Твен! Йес, йес, мірка друга!!!    Наш корабель може пливти!!
(Звук гудка пароплава)


В.1. Ось так і з’явився псевдонім великого письменника, що прославився насамперед завдяки відомим повістям про Тома Сойєра і Гекльберрі Фінна. Ці твори так прославили Марка Твена, що один власник взуттєвої фабрики назвав на честь письменника ваксу.
В.2. А одна газета нарекла його навіть «другою знаменитістю Америки». Першою, на думку редакції був Ніагарський водоспад. Відтоді Марк Твен іноді жартома підписував свої листи так - «друга знаменитість Америки».
В.1. До речі, про листи. Письменник часто отримував листи з усього світу. Були поміж них і конверти з адресою: «Америка. Марку Твену». У цих листах здебільшого писали про книжки письменника, про ту насолоду, яку отримує від них читач. А от один юнак написав, що він не може порозумітися з батьками, тому що вони відстали від життя.
В. 2. «Почекайте, - відповів Марк Твен, - коли мені було 14 років, мій батько був таким телепнем, що я ледве терпів його. Та коли мені виповнився 21 рік, я був здивований тим, наскільки ця стара людина порозумнішала.
В.1. Одного разу Марк Твен потрапив у катастрофу, газети надрукували некрологи (повідомлення про смерть). А наступного дня вони отримали від «небіжчика» такі телеграми : «Чутки про мою смерть були дещо перебільшеними».
В.2. Слідом за Марком Твеном ми теж можемо сказати: чутки про смерть письменника перебільшені, бо поки живуть літературні герої, живий і їхній автор.
Сценка з твору «Пригоди Тома Сойєра»
(Розділ 6 «Том і Сід уранці перед школою. Тітка Поллі розвінчує хитрощі Тома».)

В.1. Повість «Пригоди Тома Сойєра» Марк Твен надрукував у 1876 році. Уже в рукописі ця книга повинна була ввійти в історію, адже вона вперше в історії людства від першої до останньої сторінки була віддрукована на друкарській машинці.
В.2. В основу цього твору лягли спогади письменника про дитинство. Якось малим Сем Клемент, як і його Том Сойєр, заблукав разом з однокласницею в печері біля містечка Ганнібал.
В.1. Серед його найкращих друзів був син місцевого злидаря Том Бленкеншип. Саме з нього списаний Гек Фінн.
В.2. У постаті тітки Поллі легко вгадується мати письменника; а одного разу його молодший брат Генрі помітив, що комірець сорочки Сема підшитий не тією ниткою…
В.1. Старший брат своєрідно помстився молодшому, зобразивши останнього не надто привабливим Сідом.
В.2. Сам письменник зазначав: «Я розповів у «Томі Сойєрі» про власні витівки…» До того ж і його доньки були впевнені – все, що робив Том Сойєр, відбувалося з їхнім батьком насправді.
В.1. А чи знаєте ви, що Марк Твен під час однієї зі своїх подорожей відвідав Ялту, Севастополь і Одесу. Це один  із «містків», які пов’язують американського письменника з нашою країною.
В.2. А другим «містком» є українські переклади його книжок. Серед перекладачів такі імена Володимир Митрофанов, Юрій Корецький, Ірина Тешенко, Ростислав Доценко, Юрій Лісняк та інші.
В.1. Отож, у кожного з вас є багато можливостей познайомитися із творами великого гумориста, оптиміста та гуманіста, який щиро вірив у те, що веселощі, радість, безжурний сміх можуть змінити наш світ на краще.

В.2. А ми закінчуємо нашу зустріч з ювіляром, адже народився Марк Твен 30 листопада 1835 року, і у вас є час до цієї дати, коли увесь світ буде відмічати 180 років з дня народження Марка Твена, прочитати ще не один твір прославленого автора.

Немає коментарів:

Дописати коментар